Wim Hof x Rosťa Václavek

I kdybychom se sebelépe starali o svá fyzická těla, nebylo by nám to až tolik platné, neboť nemůžeme vynechat psychiku! Stresu jsme vystaveni více či méně všichni, ale samozřejmě záleží na tom, jak ho dokážeme zvládat, resp. jak moc nám oslabuje imunitu.

Rozhodla jsem se, že v tomto směru podpořím imunitu přes vědomé otužování podle "ledového muže" Wima Hofa. A navíc nás toto opravdu nic nestojí, tedy kromě naší pevné vůle :-)

Cca v r.2013 jsem se každé ráno sprchovala studenou vodou po dobu 3/4 roku, ale bez jakéhokoliv efektu - mám na mysli svoji zimomřivost (mimochodem i neschopnost se zahřát, patří ke zpomaleným játrům – viz   www.leceni-duse-a-krajiny.cz/moudrost-z-knih/anthony-william/jatra-a-jejich-lecba/

 

1) Vědomé otužování podle Wima Hofa, (posléze však podle RNDr. Mgr. Rosti Václavka) je jiné v tom, že je postaveno na 3 pilířích: vědomá práce s dechem, práce s myslí a postupné vystavování se chladu.

Wim Hof má na kontě 28 světových rekordů! Ze závěrů vědeckých výzkumů, kterým se podrobil nejen on sám, ale i se svými některými "studenty" je zřejmé, že se jeho techniky mohou naučit naprosto všichni! Každý člověk tak může posunout své hranice a dosáhnout na to, co dosud považoval za nemožné. Já jsem toho sama zářným příkladem - jak můžete vidět níže na fotce. Každý kdo dobře zná moji zimomřivost, musí považovat fotku za fotomontáž :-). Ani to není nějak rychle nakamuflované, neboť to trvalo celé 2 minuty! V tu chvíli jsem zrovna netušila, že jsem focená, neboť se člověk opravdu musí koncentrovat úplně na jiné věci!

Výborné je sprchování se studenou vodou 2 minuty. Pro někoho je však zcela postačující, když se na závěr sprchování alespoň opláchne studenou vodou. Mimo jiné to pomáhá s obnovou hnědého tuku, který je zodpovědný za termoregulaci (bílý mají všichni a někdo i nadbytek).

Dobré doporučení je též mít v zimě za okny / na balkónu, venku, přikrytý kýbl s vodou, ve kterém se utápí prakticky denně též na 2 minuty ruce nad zápěstí a nohy nad kotníky. A když teplota klesne v zimě v noci pod nulu, hned ráno je lázeň opravdu výživná :-). Toto pro změnu pomáhá s obnovou funkčnosti mikrosvalíčků kolem cév. Právě lenivost těchto mikrosvalíčků může za špatné prokrvování končetin. Ledový kýbl s vodou je pro ně vlastně takovou domácí posilovnou.

Po obou otužovacích procedurách musí následovat vždy 2 min vědomého dechu při speciálním fyzickém cvičení.

Pokud Wima Hofa (WH) neznáte, jukněte se video pod tímto odkazem - opravdu stojí za to :-)  https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=VaMjhwFE1Zw

Byla  jsem nesmírně šťastná, že jsem do otužování šla. Neměla jsem problém několikrát vlézt na 2 min do ledového potoka (který měl necelé 4 stupně). Ale při sprchování se studenou vodou doma každý den, jsem začala mít pocit, že se již ke svému tělíčku nechovám láskyplně, neboť ho tím pádem neustále zásobuji nadbytečným množstvím hormonů: kortizolem a adrenalinem (které jen pak již tělu škodí!).

Spokojila jsem se tedy s tím, že jsem již obnovila určité množství hnědého tuku, a že pokračovat v otužování budu pouze na vzduchu.

 

2) Po 3 letech od WH mi kamarádka poslala odkaz na Rosťu Václavka. A já jsem pochopila, proč mne moje tělo hned v počátcích zrazovalo od dýchání dle WH. 

- V jednom oku se mi při dechu dle WH pokaždé stávalo, že polovina oka viděla vlnící se obraz - jak fata morganu, po dobu 1/2 hodiny. 

- Dále mi při dýchání stydly ruce tak, že jsem měla pocit, že mne zebe samotný morek v nich, a to i v péřových rukavicích !

Rosťa má zdravý životní styl postaven na pěti pilířích zdraví: https://5pz.cz/  

Jeho samotný příběh, jak si dokázal pomoci s nevyléčitelnou nemocí rozhodně stojí za přečtení.

Rosťa na svých volných videích mimo jiné vysvětluje (uvádím ale pouze to, čeho jsem se dotkla viz. výše):

- Jak je to s mrznoucími prsty u nesprávného - nefunkčního dýchání, jakým následkem pochodů v těle k tomu následně dochází.

- Co vše nám způsobuje přemíra kortizolu v běžném životě.

A protože při aplikování postupů podle Rosti mne moje tělo od ničeho neodrazuje, pochopila jsem i význam některý dějů v těle při správném - funkčním dýchání, které dokáží pomoci s řadou symptomů (nemocí), a začala jsem doporučovat zdravý životní styl - 5 piliřů zdraví podle Rosti Václavka.